SBCT20100, TO-220AB, TO-220AB, 100V, 10A, 2x10A
Kvantitet
Enhetspris
1-9
13.43kr
10+
9.84kr
Antal i lager: 68
SBCT20100, TO-220AB, TO-220AB, 100V, 10A, 2x10A. Hölje: TO-220AB. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. VRRM: 100V. Genomsnittlig likriktad ström per diod: 10A. Framåtström [A]: 2x10A. Antal terminaler: 3. Diod typ: schottky. Framspänning (max): <0.85V / 10A. Ifsm [A]: 110A. Information: -. Komponentfamilj: dual Schottky likriktare diode. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Läckström vid stängning Ir [A]: 300uA..7mA. MSL: -. Max temperatur: +150°C.. Monteringstyp: THT. Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]: -. Omvänd läckström: 100uA / 100V. RoHS: ja. Serie: SCBT20. Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]: 100V. [V]: 0.85V @ 10A. Originalprodukt från tillverkaren: Diotec. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
SBCT20100
20 parametrar
Hölje
TO-220AB
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
VRRM
100V
Genomsnittlig likriktad ström per diod
10A
Framåtström [A]
2x10A
Antal terminaler
3
Diod typ
schottky
Framspänning (max)
<0.85V / 10A
Ifsm [A]
110A
Komponentfamilj
dual Schottky likriktare diode
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Läckström vid stängning Ir [A]
300uA..7mA
Max temperatur
+150°C.
Monteringstyp
THT
Omvänd läckström
100uA / 100V
RoHS
ja
Serie
SCBT20
Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]
100V
[V]
0.85V @ 10A