NPN-transistor ST13005A, 4A, TO-220, TO-220AB, 400V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
11.70kr
5-24
10.02kr
25-49
8.78kr
50-99
7.95kr
100+
6.76kr
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 47
NPN-transistor ST13005A, 4A, TO-220, TO-220AB, 400V. Kollektorström: 4A. Hölje: TO-220. Hölje (enligt datablad): TO-220AB. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 400V. Antal per fodral: 1. Antal terminaler: 3. BE-diod: nej. Funktion: Snabbväxling med hög spänning. Halvledarmaterial: kisel. Ic(puls): 8A. Max hFE-förstärkning: 32. Minsta hFE-förstärkning: 15. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: 13005A. Mättnadsspänning VCE(lat): 0.5V. Pd (effektförlust, max): 75W. RoHS: ja. Temperatur: +150°C. Tf(max): 0.2us. Tf(min): 0.2us. Typ av transistor: NPN. Vcbo: 700V. Vebo: 9V. Originalprodukt från tillverkaren: Stmicroelectronics. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
ST13005A
24 parametrar
Kollektorström
4A
Hölje
TO-220
Hölje (enligt datablad)
TO-220AB
Kollektor-/emitterspänning Vceo
400V
Antal per fodral
1
Antal terminaler
3
BE-diod
nej
Funktion
Snabbväxling med hög spänning
Halvledarmaterial
kisel
Ic(puls)
8A
Max hFE-förstärkning
32
Minsta hFE-förstärkning
15
Montering/installation
Genomgående hålmontering på kretskort
Märkning på höljet
13005A
Mättnadsspänning VCE(lat)
0.5V
Pd (effektförlust, max)
75W
RoHS
ja
Temperatur
+150°C
Tf(max)
0.2us
Tf(min)
0.2us
Typ av transistor
NPN
Vcbo
700V
Vebo
9V