NPN-transistor ST13007A, 8A, TO-220, TO-220AB, 400V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
24.70kr
5-24
21.86kr
25-49
50-99
100+
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 16
NPN-transistor ST13007A, 8A, TO-220, TO-220AB, 400V. Kollektorström: 8A. Hölje: TO-220. Hölje (enligt datablad): TO-220AB. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 400V. Antal per fodral: 1. Antal terminaler: 3. BE-diod: nej. CE-diod: ja. FT: 4 MHz. Funktion: Snabbväxling med hög spänning. Halvledarmaterial: kisel. Ic(puls): 16A. Max hFE-förstärkning: 30. Minsta hFE-förstärkning: 16. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: 13007A. Mättnadsspänning VCE(lat): 1.2V. Pd (effektförlust, max): 80W. RoHS: ja. Temperatur: +150°C. Tf(max): 350 ns. Tf(min): 40 ns. Typ av transistor: NPN. Vcbo: 700V. Vebo: 9V. Originalprodukt från tillverkaren: Stmicroelectronics. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
ST13007A
26 parametrar
Kollektorström
8A
Hölje
TO-220
Hölje (enligt datablad)
TO-220AB
Kollektor-/emitterspänning Vceo
400V
Antal per fodral
1
Antal terminaler
3
BE-diod
nej
CE-diod
ja
FT
4 MHz
Funktion
Snabbväxling med hög spänning
Halvledarmaterial
kisel
Ic(puls)
16A
Max hFE-förstärkning
30
Minsta hFE-förstärkning
16
Montering/installation
Genomgående hålmontering på kretskort
Märkning på höljet
13007A
Mättnadsspänning VCE(lat)
1.2V
Pd (effektförlust, max)
80W
RoHS
ja
Temperatur
+150°C
Tf(max)
350 ns
Tf(min)
40 ns
Typ av transistor
NPN
Vcbo
700V
Vebo
9V