MBR20100CT, TO-220AB, TO-220AB, 2x10A
Kvantitet
Enhetspris
1-49
26.93kr
50+
20.19kr
Antal i lager: 1368
MBR20100CT, TO-220AB, TO-220AB, 2x10A. Hölje: TO-220AB. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Framåtström [A]: 2x10A. Antal terminaler: 3. Diod typ: Schottky likriktardiod. Förpackning: tubus. Ifsm [A]: 130A. Komponentfamilj: dual Schottky likriktare diode. Konditionering: tubus. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Körström: 20A. Ledningsspänning (tröskelspänning): 0.75V. Läckström vid stängning Ir [A]: 50uA..1mA. Max omvänd spänning: 100V. Max temperatur: +150°C.. Montering/installation: THT. Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]: -. Pulsström max.: 150A. RoHS: ja. Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]: 100V. Tröskelspänning: 750mV, 0.75V. [V]: 0.85V @ 10A. Originalprodukt från tillverkaren: Diotec. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
MBR20100CT
22 parametrar
Hölje
TO-220AB
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Framåtström [A]
2x10A
Antal terminaler
3
Diod typ
Schottky likriktardiod
Förpackning
tubus
Ifsm [A]
130A
Komponentfamilj
dual Schottky likriktare diode
Konditionering
tubus
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Körström
20A
Ledningsspänning (tröskelspänning)
0.75V
Läckström vid stängning Ir [A]
50uA..1mA
Max omvänd spänning
100V
Max temperatur
+150°C.
Montering/installation
THT
Pulsström max.
150A
RoHS
ja
Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]
100V
Tröskelspänning
750mV, 0.75V
[V]
0.85V @ 10A