LM2940CT-12, 12V, TO-220, 1A, TO-220
Kvantitet
Enhetspris
1-4
22.77kr
5-19
19.56kr
20-44
45-89
90+
Antal i lager: 10
LM2940CT-12, 12V, TO-220, 1A, TO-220. Utspänning: 12V. Hölje: TO-220. Utström: 1A. Kapsling (JEDEC-standard): -. Hölje (enligt datablad): TO-220. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Komponentfamilj: spänningsregulator. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Max temperatur: +125°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Obs: fast spänningsregulator. RoHS: ja. Spec info: Lågt utfall linjär spänningsregulator. Tolerans: 5%. Typ av kretsar: regulator för lågt avfallsspänning, fast utgång. Utgångspolaritet: Positiv. [A]: 1A. [V]: 0.5V. Originalprodukt från tillverkaren: National Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
LM2940CT-12
19 parametrar
Utspänning
12V
Hölje
TO-220
Utström
1A
Hölje (enligt datablad)
TO-220
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Komponentfamilj
spänningsregulator
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Montering/installation
Obs
fast spänningsregulator
RoHS
ja
Spec info
Lågt utfall linjär spänningsregulator
Tolerans
5%
Typ av kretsar
regulator för lågt avfallsspänning, fast utgång
Utgångspolaritet
Positiv
[A]
1A
[V]
0.5V