IGBT transistor HGTG20N60A4D
IGBT transistor HGTG20N60A4D
Kvantitet
Enhetspris
1-4
113.42kr
5-14
103.86kr
15-29
30-59
60+
Föråldrad produkt, kommer snart att tas bort från katalogen. Sista tillgängliga varorna
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 17
IGBT transistor HGTG20N60A4D. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 73 ns. CE-diod: ja. Collector Current IC [A]: 70A. Collector Peak Current IP [A]: 280A. Driftstemperatur: -55...+150°C. Funktion: SMPS Series IGBT with Anti-Parallel Hyperfast. Gate haverispänning Ugs [V]: 7V. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 4.5V. Grind/sändarspänning VGE(th)max.: 7V. Grind/sändarspänning VGE: 20V. Hölje (enligt datablad): TO-247AC. Hölje: TO-247. Ic(T=100°C): 40A. Ic(puls): 280A. Inkopplingstid ton [nsec.]: 15 ns. Kanaltyp: N. Kapsling (JEDEC-standard): -. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 600V. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 600V. Kollektorström: 70A. Komponentfamilj: IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod. Konditionering: plaströr. Konditioneringsenhet: 30. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 290W. Maximal mättnadsspänning VCE(sat): 2.7V. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: 20N60A4D. Mättnadsspänning VCE(lat): 1.8V. Pd (effektförlust, max): 290W. RoHS: ja. Td(av): 73 ns. Td(på): 15 ns. Tillverkarens märkning: 20N60A4D. Trr-diod (Min.): 35 ns. Originalprodukt från tillverkaren: Fairchild. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
HGTG20N60A4D
39 parametrar
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
73 ns
CE-diod
ja
Collector Current IC [A]
70A
Collector Peak Current IP [A]
280A
Driftstemperatur
-55...+150°C
Funktion
SMPS Series IGBT with Anti-Parallel Hyperfast
Gate haverispänning Ugs [V]
7V
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
4.5V
Grind/sändarspänning VGE(th)max.
7V
Grind/sändarspänning VGE
20V
Hölje (enligt datablad)
TO-247AC
Hölje
TO-247
Ic(T=100°C)
40A
Ic(puls)
280A
Inkopplingstid ton [nsec.]
15 ns
Kanaltyp
N
Kollektor-/emitterspänning Vceo
600V
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
600V
Kollektorström
70A
Komponentfamilj
IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod
Konditionering
plaströr
Konditioneringsenhet
30
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
290W
Maximal mättnadsspänning VCE(sat)
2.7V
Montering/installation
Märkning på höljet
20N60A4D
Mättnadsspänning VCE(lat)
1.8V
Pd (effektförlust, max)
290W