BY500-600, DO-201, 5A, 200A, 5A, DO-201 ( 7.5x5.4mm ), 600V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
2.81kr
5-24
2.41kr
25-49
2.13kr
50-99
1.94kr
100+
1.71kr
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 397
BY500-600, DO-201, 5A, 200A, 5A, DO-201 ( 7.5x5.4mm ), 600V. Hölje: DO-201. Kapsling (JEDEC-standard): -. Framåtström (AV): 5A. IFSM: 200A. Framåtström [A]: 5A. Hölje (enligt datablad): DO-201 ( 7.5x5.4mm ). VRRM: 600V. Antal per fodral: 1. Antal terminaler: 2. Antal terminaler: 2. Dielektrisk struktur: Anod-katod. Driftstemperatur: -50...+175°C. Framspänning Vf (min): 1.3V. Funktion: kisel snabb likriktardiod. Halvledarmaterial: kisel. Ifsm [A]: 220A. Komponentfamilj: Snabb likriktardiod (tr<500ns). Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Läckström vid stängning Ir [A]: 5uA. MRT (max): 10uA. Max temperatur: +175°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]: 200 ns. RoHS: ja. Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]: 600V. Spec info: Ifsm--200Ap, t=10ms. Trr-diod (Min.): 200 ns. Tröskelspänning Vf (max): 1.3V. [V]: 1.3V @ 5A. Originalprodukt från tillverkaren: Diotec Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
BY500-600
29 parametrar
Hölje
DO-201
Framåtström (AV)
5A
IFSM
200A
Framåtström [A]
5A
Hölje (enligt datablad)
DO-201 ( 7.5x5.4mm )
VRRM
600V
Antal per fodral
1
2
Dielektrisk struktur
Anod-katod
Driftstemperatur
-50...+175°C
Framspänning Vf (min)
1.3V
Funktion
kisel snabb likriktardiod
Halvledarmaterial
kisel
Ifsm [A]
220A
Komponentfamilj
Snabb likriktardiod (tr<500ns)
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Läckström vid stängning Ir [A]
5uA
MRT (max)
10uA
Max temperatur
+175°C.
Montering/installation
Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]
ja
Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]
600V
Spec info
Ifsm--200Ap, t=10ms
Trr-diod (Min.)
200 ns
Tröskelspänning Vf (max)
1.3V
[V]
1.3V @ 5A