BT139-800E, 16A, TO-220, 800V, TO-220AB, 800V, TO-220AB ( SOT78 )
1-4
15.77kr
5-24
13.28kr
100+
9.01kr
Antal i lager: 107
BT139-800E, 16A, TO-220, 800V, TO-220AB, 800V, TO-220AB ( SOT78 ). Max kontinuerlig ström: 16A. Hölje: TO-220. VDRM: 800V. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]: 800V. Hölje (enligt datablad): TO-220AB ( SOT78 ). Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Det är M: 155A. Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.: 16A. Egenskaper för halvledare: Känslig grind. Funktion: Känslig grind. Gate Trigger Aktuell Igt: 10mA. IT(RSM) (TC=85°C): 16A. Igm1 [A]: 10mA. Igm2 [A]: -10mA. Igm3 [A]: -10mA. Igm4 [A]: 25mA. Igt (Typ): 2.5mA. Igt (max): 25mA. Ih (Typ): 4mA. Ih (max): 45mA. Komponentfamilj: Standard triacs. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Max temperatur: +125°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]: 155A. RoHS: ja. Spec info: ITSM--155Ap t=20mS. Temperatur: +125°C. Tgt: 2us. Tillverkarens märkning: BT138-500. Typ: TRIAC. Originalprodukt från tillverkaren: Nxp Semiconductors. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
BT139-800E
34 parametrar
Max kontinuerlig ström
16A
VDRM
800V
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]
800V
Hölje (enligt datablad)
TO-220AB ( SOT78 )
Det är M
155A
Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.
16A
Egenskaper för halvledare
Känslig grind
Funktion
Känslig grind
Gate Trigger Aktuell Igt
10mA
IT(RSM) (TC=85°C)
16A
Igm1 [A]
10mA
Igm2 [A]
Igm3 [A]
Igm4 [A]
25mA
Igt (Typ)
2.5mA
Igt (max)
25mA
Ih (Typ)
4mA
Ih (max)
45mA
Komponentfamilj
Standard triacs
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Montering/installation
Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]
155A
Spec info
ITSM--155Ap t=20mS
Temperatur
+125°C