BT139-800, 16A, TO-220, 800V, TO-220AB, 800V, TO-220AB
Kvantitet
Enhetspris
1-4
13.92kr
5-24
12.08kr
25-49
50-99
9.37kr
100+
7.71kr
Antal i lager: 166
BT139-800, 16A, TO-220, 800V, TO-220AB, 800V, TO-220AB. Max kontinuerlig ström: 16A. Hölje: TO-220. VDRM: 800V. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]: 800V. Hölje (enligt datablad): TO-220AB. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Det är M: 155A. Driftstemperatur: -40...+125°C. Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.: 16A. Gate Trigger Aktuell Igt: 100mA. Gate Trigger Voltage Vgt: 1.5V. Håll aktuell Ih: 60mA. IT(RSM) (TC=85°C): 16A. Igm1 [A]: 35mA. Igm2 [A]: -35mA. Igm3 [A]: -35mA. Igm4 [A]: 70mA. Igt (Typ): 5mA. Igt (max): 50mA. Ih (Typ): 6mA. Ih (max): 60mA. Information: n/a. Komponentfamilj: Standard triacs. Konditionering: plaströr. Konditioneringsenhet: 50. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. MSL: n/a. Max temperatur: +125°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Monteringstyp: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: BT139-800. Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]: 140A. På State Current It RMS: 16A. RoHS: ja. Serie: n/a. Spec info: ITSM--155A (tp = 20ms). Temperatur: +125°C. Tgt: 2us. Tillverkarens märkning: BT138-500. Topptransientström Itsm: 170A. Typ: TRIAC. Originalprodukt från tillverkaren: Ween Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
BT139-800
41 parametrar
Max kontinuerlig ström
16A
Hölje
TO-220
VDRM
800V
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]
800V
Hölje (enligt datablad)
TO-220AB
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Det är M
155A
Driftstemperatur
-40...+125°C
Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.
16A
Gate Trigger Aktuell Igt
100mA
Gate Trigger Voltage Vgt
1.5V
Håll aktuell Ih
60mA
IT(RSM) (TC=85°C)
16A
Igm1 [A]
35mA
Igm2 [A]
-35mA
Igm3 [A]
Igm4 [A]
70mA
Igt (Typ)
5mA
Igt (max)
50mA
Ih (Typ)
6mA
Ih (max)
60mA
Komponentfamilj
Standard triacs
Konditionering
plaströr
Konditioneringsenhet
50
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Montering/installation
Monteringstyp
Märkning på höljet
BT139-800
Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]
140A
På State Current It RMS
16A
RoHS
ja
Spec info
ITSM--155A (tp = 20ms)
Temperatur
+125°C
Tgt
2us
Tillverkarens märkning
BT138-500
Topptransientström Itsm
170A