40EPS16PBF, TO-247AC, 40A
40EPS16PBF, TO-247AC, 40A
Kvantitet
Enhetspris
1+
121.49kr
Antal i lager: 1
40EPS16PBF, TO-247AC, 40A. Hölje: TO-247AC. Kapsling (JEDEC-standard): -. Framåtström [A]: 40A. Antal terminaler: 2. Ifsm [A]: 475A. Komponentfamilj: Silikonlikriktardiod. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Läckström vid stängning Ir [A]: 0.1mA..1mA. Max temperatur: +150°C.. Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]: -. RoHS: ja. Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]: 1.6 kV. [V]: 1.1V @ 40A. Originalprodukt från tillverkaren: International Rectifier. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
40EPS16PBF
12 parametrar
Hölje
TO-247AC
Framåtström [A]
40A
Antal terminaler
2
Ifsm [A]
475A
Komponentfamilj
Silikonlikriktardiod
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Läckström vid stängning Ir [A]
0.1mA..1mA
Max temperatur
+150°C.
RoHS
ja
Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]
1.6 kV
[V]
1.1V @ 40A