P-kanal transistor IRFR5505, D-PAK ( TO-252 ), 18A, 250uA, D-PAK TO-252AA, 55V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
11.53kr
5-24
9.53kr
25-49
8.30kr
50-99
7.49kr
100+
6.46kr
Antal i lager: 84
P-kanal transistor IRFR5505, D-PAK ( TO-252 ), 18A, 250uA, D-PAK TO-252AA, 55V. Hölje: D-PAK ( TO-252 ). ID (T=25°C): 18A. Idss (max): 250uA. Hölje (enligt datablad): D-PAK TO-252AA. Spänning Vds(max): 55V. Antal per fodral: 1. Avgift: 21.3nC. Avloppsskydd: ja. Bostadsmotstånd: 2.2K/W. C(tum): 650pF. Dräneringskälla spänning: -55V. Dräneringsström: -18A. Effekt: 57W. Ekvivalenta: IRFR5505TRLPBF, IRFR5505TRPBF. Funktion: Höghastighetsväxling. G-S Skydd: nej. Grindspänning: 20V, ±20V. ID (T=100°C): 11A. IDss (min): 25uA. Id(imp): 64A. Kanaltyp: P. Kostnad): 270pF. Montering/installation: ytmonterad komponent (SMD). Pd (effektförlust, max): 57W. Polaritet: unipolär. Resistans Rds På: 0.11 Ohms. RoHS: ja. Td(av): 20 ns. Td(på): 12 ns. Teknik: HEXFET Power MOSFET. Typ av transistor: MOSFET. Vgs(th) max.: 4 v. Vgs(th) min.: 2V. Originalprodukt från tillverkaren: International Rectifier. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
IRFR5505
34 parametrar
Hölje
D-PAK ( TO-252 )
ID (T=25°C)
18A
Idss (max)
250uA
Hölje (enligt datablad)
D-PAK TO-252AA
Spänning Vds(max)
55V
Antal per fodral
1
Avgift
21.3nC
Avloppsskydd
ja
Bostadsmotstånd
2.2K/W
C(tum)
650pF
Dräneringskälla spänning
-55V
Dräneringsström
-18A
Effekt
57W
Ekvivalenta
IRFR5505TRLPBF, IRFR5505TRPBF
Funktion
Höghastighetsväxling
G-S Skydd
nej
Grindspänning
20V, ±20V
ID (T=100°C)
11A
IDss (min)
25uA
Id(imp)
64A
Kanaltyp
P
Kostnad)
270pF
Montering/installation
ytmonterad komponent (SMD)
Pd (effektförlust, max)
57W
Polaritet
unipolär
Resistans Rds På
0.11 Ohms
RoHS
ja
Td(av)
20 ns
Td(på)
12 ns
Teknik
HEXFET Power MOSFET
Typ av transistor
MOSFET
Vgs(th) max.
4 v
Vgs(th) min.
2V