IGBT transistor SKW30N60HS
IGBT transistor SKW30N60HS
Kvantitet
Enhetspris
1-4
92.06kr
5-9
83.69kr
10-24
25+
Antal i lager: 44
IGBT transistor SKW30N60HS. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 250 ns. C(tum): 1500pF. CE-diod: ja. Collector Current IC [A]: 41A. Collector Peak Current IP [A]: 112A. Diod tröskelspänning: 1.95V. Driftstemperatur: -55...+150°C. Funktion: High Speed ​​​​IGBT i NPT-teknik. Gate haverispänning Ugs [V]: 5V. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 3V. Grind/sändarspänning VGE: 20V. Hölje (enligt datablad): TO-247AC. Hölje: TO-247. Ic(T=100°C): 30A. Ic(puls): 112A. Inkopplingstid ton [nsec.]: 20 ns. Kanaltyp: N. Kapsling (JEDEC-standard): -. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 600V. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 600V. Kollektorström: 41A. Komponentfamilj: IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Kostnad): 200pF. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 250W. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: K30N60HS. Mättnadsspänning VCE(lat): 2.9V. Pd (effektförlust, max): 250W. RoHS: ja. Td(av): 106 ns. Td(på): 16 ns. Tillverkarens märkning: K30N60HS. Originalprodukt från tillverkaren: Infineon Technologies. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
SKW30N60HS
37 parametrar
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
250 ns
C(tum)
1500pF
CE-diod
ja
Collector Current IC [A]
41A
Collector Peak Current IP [A]
112A
Diod tröskelspänning
1.95V
Driftstemperatur
-55...+150°C
Funktion
High Speed ​​​​IGBT i NPT-teknik
Gate haverispänning Ugs [V]
5V
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
3V
Grind/sändarspänning VGE
20V
Hölje (enligt datablad)
TO-247AC
Hölje
TO-247
Ic(T=100°C)
30A
Ic(puls)
112A
Inkopplingstid ton [nsec.]
20 ns
Kanaltyp
N
Kollektor-/emitterspänning Vceo
600V
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
600V
Kollektorström
41A
Komponentfamilj
IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Kostnad)
200pF
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
250W
Montering/installation
Märkning på höljet
K30N60HS
Mättnadsspänning VCE(lat)
2.9V
Pd (effektförlust, max)
250W