IGBT transistor IRG4PC40UDPBF
IGBT transistor IRG4PC40UDPBF
Kvantitet
Enhetspris
1+
107.92kr
Antal i lager: 5
IGBT transistor IRG4PC40UDPBF. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 110 ns. Collector Current IC [A]: 40A. Collector Peak Current IP [A]: 160A. Gate haverispänning Ugs [V]: 6V. Hölje: TO-247AC. Inkopplingstid ton [nsec.]: 54 ns. Kapsling (JEDEC-standard): TO-247AC. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 600V. Komponentfamilj: IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 160W. RoHS: ja. Tillverkarens märkning: IRG4PC40UD. Originalprodukt från tillverkaren: International Rectifier. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
IRG4PC40UDPBF
16 parametrar
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
110 ns
Collector Current IC [A]
40A
Collector Peak Current IP [A]
160A
Gate haverispänning Ugs [V]
6V
Hölje
TO-247AC
Inkopplingstid ton [nsec.]
54 ns
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-247AC
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
600V
Komponentfamilj
IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
160W