IGBT transistor IRG4BC20KDPBF
IGBT transistor IRG4BC20KDPBF
Kvantitet
Enhetspris
1-4
50.31kr
5-24
44.51kr
25-49
50-99
100+
Föråldrad produkt, kommer snart att tas bort från katalogen. Sista tillgängliga varorna
Antal i lager: 5
IGBT transistor IRG4BC20KDPBF. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 180 ns. C(tum): 450pF. CE-diod: ja. Collector Current IC [A]: 16A. Collector Peak Current IP [A]: 32A. Driftstemperatur: -55...+150°C. Funktion: Kortslutningsklassad, ultrasnabb IGBT. Gate haverispänning Ugs [V]: 6V. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 3V. Grind/sändarspänning VGE(th)max.: 6V. Grind/sändarspänning VGE: 20V. Hölje (enligt datablad): TO-220 ( AB ). Hölje: TO-220. Ic(T=100°C): 9A. Ic(puls): 32A. Inkopplingstid ton [nsec.]: 54 ns. Kanaltyp: N. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 600V. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 600V. Kollektorström: 16A. Komponentfamilj: IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Kostnad): 61pF. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 60W. Maximal mättnadsspänning VCE(sat): 2.8V. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: G4BC20KD. Mättnadsspänning VCE(lat): 2.27V. Pd (effektförlust, max): 100W. RoHS: ja. Td(av): 180 ns. Td(på): 54 ns. Tillverkarens märkning: IRG4BC20KD. Trr-diod (Min.): 37 ns. Originalprodukt från tillverkaren: International Rectifier. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
IRG4BC20KDPBF
40 parametrar
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
180 ns
C(tum)
450pF
CE-diod
ja
Collector Current IC [A]
16A
Collector Peak Current IP [A]
32A
Driftstemperatur
-55...+150°C
Funktion
Kortslutningsklassad, ultrasnabb IGBT
Gate haverispänning Ugs [V]
6V
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
3V
Grind/sändarspänning VGE(th)max.
6V
Grind/sändarspänning VGE
20V
Hölje (enligt datablad)
TO-220 ( AB )
Hölje
TO-220
Ic(T=100°C)
9A
Ic(puls)
32A
Inkopplingstid ton [nsec.]
54 ns
Kanaltyp
N
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Kollektor-/emitterspänning Vceo
600V
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
600V
Kollektorström
16A
Komponentfamilj
IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Kostnad)
61pF
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
60W
Maximal mättnadsspänning VCE(sat)
2.8V
Montering/installation
Märkning på höljet
G4BC20KD
Mättnadsspänning VCE(lat)
2.27V
Pd (effektförlust, max)
100W