IGBT transistor IGW60T120
IGBT transistor IGW60T120
Kvantitet
Enhetspris
1-4
162.02kr
5-9
147.70kr
10-24
25-49
50+
Antal i lager: 32
IGBT transistor IGW60T120. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 480 ns. C(tum): 3700pF. CE-diod: nej. Collector Current IC [A]: 60A. Collector Peak Current IP [A]: 150A. Driftstemperatur: -40...+150°C. Gate haverispänning Ugs [V]: 6.5V. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 5V. Grind/sändarspänning VGE(th)max.: 6.5V. Grind/sändarspänning VGE: 20V. Hölje (enligt datablad): PG-TO-247-3. Hölje: TO-247. Ic(T=100°C): 60A. Ic(puls): 150A. Inkopplingstid ton [nsec.]: 50 ns. Kanaltyp: N. Kapsling (JEDEC-standard): -. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 1200V. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 1.2 kV. Kollektorström: 100A. Komponentfamilj: IGBT transistor. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Kostnad): 180pF. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 375W. Maximal mättnadsspänning VCE(sat): 2.4V. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: G60T120. Mättnadsspänning VCE(lat): 1.9V. Pd (effektförlust, max): 375W. RoHS: ja. Td(av): 480 ns. Td(på): 50 ns. Tillverkarens märkning: G60T120. Originalprodukt från tillverkaren: Infineon Technologies. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
IGW60T120
36 parametrar
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
480 ns
C(tum)
3700pF
CE-diod
nej
Collector Current IC [A]
60A
Collector Peak Current IP [A]
150A
Driftstemperatur
-40...+150°C
Gate haverispänning Ugs [V]
6.5V
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
5V
Grind/sändarspänning VGE(th)max.
6.5V
Grind/sändarspänning VGE
20V
Hölje (enligt datablad)
PG-TO-247-3
Hölje
TO-247
Ic(T=100°C)
60A
Ic(puls)
150A
Inkopplingstid ton [nsec.]
50 ns
Kanaltyp
N
Kollektor-/emitterspänning Vceo
1200V
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
1.2 kV
Kollektorström
100A
Komponentfamilj
IGBT transistor
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Kostnad)
180pF
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
375W
Maximal mättnadsspänning VCE(sat)
2.4V
Montering/installation
Märkning på höljet
G60T120
Mättnadsspänning VCE(lat)
1.9V
Pd (effektförlust, max)
375W