IGBT transistor FGL40N120ANDTU
IGBT transistor FGL40N120ANDTU
Kvantitet
Enhetspris
1-4
279.86kr
5-9
259.54kr
10-14
15-24
25+
Antal i lager: 22
IGBT transistor FGL40N120ANDTU. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Avstängningsfördröjning tf[nsec.]: 110 ns. C(tum): 3200pF. CE-diod: ja. Collector Current IC [A]: 40A. Collector Peak Current IP [A]: 160A. Driftstemperatur: -55...+150°C. Funktion: UPS, AC/DC-motorkontroller och allmänna växelriktare. Gate haverispänning Ugs [V]: 5.5V. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 3.5V. Grind/sändarspänning VGE(th)max.: 7.5V. Grind/sändarspänning VGE: 25V. Hölje (enligt datablad): TO-264-3L. Hölje: TO-264 ( TOP-3L ). Ic(T=100°C): 40A. Ic(puls): 160A. Inkopplingstid ton [nsec.]: 15 ns. Kanaltyp: N. Kapsling (JEDEC-standard): -. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 1200V. Kollektor-emitterspänning Uce [V]: 1.2 kV. Kollektorström: 64A. Komponentfamilj: IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod. Konditionering: plaströr. Konditioneringsenhet: 25. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Kostnad): 370pF. Max temperatur: +150°C.. Maximal förlust Ptot [W]: 500W. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Märkning på höljet: FGL40N120AND. Mättnadsspänning VCE(lat): 2.9V...3.15V. Pd (effektförlust, max): 500W. RoHS: ja. Spec info: NPT-Trench IGBT. Td(av): 110 ns. Td(på): 20 ns. Tillverkarens märkning: FGL40N120AND. Trr-diod (Min.): 75 ns. Originalprodukt från tillverkaren: ON Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
FGL40N120ANDTU
41 parametrar
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Avstängningsfördröjning tf[nsec.]
110 ns
C(tum)
3200pF
CE-diod
ja
Collector Current IC [A]
40A
Collector Peak Current IP [A]
160A
Driftstemperatur
-55...+150°C
Funktion
UPS, AC/DC-motorkontroller och allmänna växelriktare
Gate haverispänning Ugs [V]
5.5V
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
3.5V
Grind/sändarspänning VGE(th)max.
7.5V
Grind/sändarspänning VGE
25V
Hölje (enligt datablad)
TO-264-3L
Hölje
TO-264 ( TOP-3L )
Ic(T=100°C)
40A
Ic(puls)
160A
Inkopplingstid ton [nsec.]
15 ns
Kanaltyp
N
Kollektor-/emitterspänning Vceo
1200V
Kollektor-emitterspänning Uce [V]
1.2 kV
Kollektorström
64A
Komponentfamilj
IGBT transistor med inbyggd höghastighets frihjulsdiod
Konditionering
plaströr
Konditioneringsenhet
25
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Kostnad)
370pF
Max temperatur
+150°C.
Maximal förlust Ptot [W]
500W
Montering/installation
Märkning på höljet
FGL40N120AND
Mättnadsspänning VCE(lat)
2.9V...3.15V
Pd (effektförlust, max)
500W