IGBT-modul SKM40GD123D
IGBT-modul SKM40GD123D
Kvantitet
Enhetspris
1-1
3036.79kr
2-3
2917.37kr
4-5
6+
Föråldrad produkt, kommer snart att tas bort från katalogen
Slut i lager
IGBT-modul SKM40GD123D. Antal terminaler: 17. C(tum): 1600pF. CE-diod: ja. Driftstemperatur: -40...+125°C. Funktion: 3 CH. Germanium diod: nej. Grind/sändarspänning VGE(th) min.: 4.5V. Grind/sändarspänning VGE(th)max.: 6.5V. Grind/sändarspänning VGE: 20V. Hölje (enligt datablad): andra. Hölje: andra. Ic(T=100°C): 30A. Ic(puls): 100A. Kanaltyp: N. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 1200V. Kollektorström: 40A. Kostnad): 260pF. Maximal mättnadsspänning VCE(sat): 3V. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Mättnadsspänning VCE(lat): 2.5V. Mått: 106.4x61.4x30.5mm. RoHS: ja. Spec info: IFSM--350Ap (t=10ms). Td(av): 400 ns. Td(på): 70 ns. Vikt: 170g. Originalprodukt från tillverkaren: Semikron. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
SKM40GD123D
27 parametrar
Antal terminaler
17
C(tum)
1600pF
CE-diod
ja
Driftstemperatur
-40...+125°C
Funktion
3 CH
Germanium diod
nej
Grind/sändarspänning VGE(th) min.
4.5V
Grind/sändarspänning VGE(th)max.
6.5V
Grind/sändarspänning VGE
20V
Hölje (enligt datablad)
andra
Hölje
andra
Ic(T=100°C)
30A
Ic(puls)
100A
Kanaltyp
N
Kollektor-/emitterspänning Vceo
1200V
Kollektorström
40A
Kostnad)
260pF
Maximal mättnadsspänning VCE(sat)
3V
Montering/installation
Genomgående hålmontering på kretskort
Mättnadsspänning VCE(lat)
2.5V
Mått
106.4x61.4x30.5mm