BT151-500R
BT151-500R
Kvantitet
Enhetspris
1-4
9.28kr
5-24
7.85kr
25-49
6.74kr
50-99
6.04kr
100+
5.13kr
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 79
BT151-500R. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Det är M: 100A. Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.: 7.5A. Gate Trigger Aktuell Igt: 15uA. Gate Trigger Voltage Vgt: 1.5V. Håll aktuell Ih: 20mA. Hölje (enligt datablad): SOT-78 ( TO220AB ). Hölje: TO-220. IT(AV): 7.5A. IT(RSM) (TC=85°C): 12A. Igm[A]: 15mA. Igt (Typ): 2mA. Igt (max): 15mA. Ih (Typ): 7mA. Ih (max): 20mA. Information: n/a. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Komponentfamilj: tyristor. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. MSL: n/a. Max temperatur: +125°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Monteringstyp: Genomgående hålmontering på kretskort. Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]: 132A. På State Current It RMS: 12A. RoHS: ja. Serie: n/a. Spec info: F-Thyristor 2us. Temperatur: +125°C. Tgt: 2us. Tillverkarens märkning: BT151-500R. Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]: 500V. Topptransientström Itsm: 120A. Tq: 70us. VDRM: 500V. Originalprodukt från tillverkaren: Philips Semiconductors. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
BT151-500R
34 parametrar
Antal terminaler
3
Antal terminaler
3
Det är M
100A
Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.
7.5A
Gate Trigger Aktuell Igt
15uA
Gate Trigger Voltage Vgt
1.5V
Håll aktuell Ih
20mA
Hölje (enligt datablad)
SOT-78 ( TO220AB )
Hölje
TO-220
IT(AV)
7.5A
IT(RSM) (TC=85°C)
12A
Igm[A]
15mA
Igt (Typ)
2mA
Igt (max)
15mA
Ih (Typ)
7mA
Ih (max)
20mA
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Komponentfamilj
tyristor
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Montering/installation
Monteringstyp
Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]
132A
På State Current It RMS
12A
RoHS
ja
Spec info
F-Thyristor 2us
Temperatur
+125°C
Tgt
2us
Tillverkarens märkning
BT151-500R
Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]
500V
Topptransientström Itsm
120A
Tq
70us
VDRM
500V