BT151-800R
BT151-800R
1-4
11.31kr
5-49
9.52kr
50-99
8.30kr
7.31kr
250+
5.91kr
Antal i lager: 158
BT151-800R. Antal terminaler: 3. Antal terminaler: 3. Det är M: 100A. Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.: 7.5A. Gate Trigger Aktuell Igt: 15uA. Gate Trigger Voltage Vgt: 1.5V. Håll aktuell Ih: 20mA. Hölje (enligt datablad): SOT-78 ( TO220AB ). Hölje: TO-220. IT(AV): 7.5A. IT(RSM) (TC=85°C): 12A. Igm[A]: 15mA. Igt (Typ): 2mA. Igt (max): 15mA. Ih (Typ): 7mA. Ih (max): 20mA. Information: n/a. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AB. Komponentfamilj: tyristor. Konditionering: plaströr. Konditioneringsenhet: 50. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. MSL: n/a. Max temperatur: +125°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Monteringstyp: Genomgående hålmontering på kretskort. Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]: 132A. På State Current It RMS: 12A. RoHS: ja. Serie: n/a. Spec info: F-Thyristor 2us. Temperatur: +125°C. Tgt: 2us. Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]: 800V. Topptransientström Itsm: 120A. Tq: 70us. VDRM: 800V. Originalprodukt från tillverkaren: Nxp Semiconductors. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
BT151-800R
35 parametrar
Det är M
100A
Effektiv ström (periodisk) Iav [A], Max.
7.5A
Gate Trigger Aktuell Igt
15uA
Gate Trigger Voltage Vgt
1.5V
Håll aktuell Ih
20mA
Hölje (enligt datablad)
SOT-78 ( TO220AB )
Hölje
TO-220
IT(AV)
7.5A
IT(RSM) (TC=85°C)
12A
Igm[A]
15mA
Igt (Typ)
2mA
Igt (max)
15mA
Ih (Typ)
7mA
Ih (max)
20mA
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AB
Komponentfamilj
tyristor
Konditionering
plaströr
Konditioneringsenhet
50
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Montering/installation
Monteringstyp
Peak Current (icke-repetitiva) IP [A]
132A
På State Current It RMS
12A
Temperatur
+125°C
Tgt
2us
Toppspänning (repetitiv) Urrm [V]
800V
Topptransientström Itsm
120A
VDRM
800V