NPN-transistor MJE15030, TO-220, 8A, TO-220, 150V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
17.46kr
5-24
15.34kr
25-49
50-99
100+
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 26
NPN-transistor MJE15030, TO-220, 8A, TO-220, 150V. Hölje: TO-220. Kollektorström: 8A. Hölje (enligt datablad): TO-220. Kollektor-/emitterspänning Vceo: 150V. Antal per fodral: 1. Antal terminaler: 3. BE-diod: nej. CE-diod: nej. Driftstemperatur: -65...+150°C. FT: 30 MHz. Funktion: för ljudförstärkare. Halvledarmaterial: kisel. Ic(puls): 16A. Max hFE-förstärkning: 40. Minsta hFE-förstärkning: 20. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Mättnadsspänning VCE(lat): 0.5V. Pd (effektförlust, max): 50W. RoHS: ja. Spec info: komplementär transistor (par) MJE15031. Typ av transistor: NPN. Vcbo: 150V. Vebo: 5V. Originalprodukt från tillverkaren: Cdil. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
MJE15030
24 parametrar
Hölje
TO-220
Kollektorström
8A
Hölje (enligt datablad)
TO-220
Kollektor-/emitterspänning Vceo
150V
Antal per fodral
1
Antal terminaler
3
BE-diod
nej
CE-diod
nej
Driftstemperatur
-65...+150°C
FT
30 MHz
Funktion
för ljudförstärkare
Halvledarmaterial
kisel
Ic(puls)
16A
Max hFE-förstärkning
40
Minsta hFE-förstärkning
20
Montering/installation
Genomgående hålmontering på kretskort
Mättnadsspänning VCE(lat)
0.5V
Pd (effektförlust, max)
50W
RoHS
ja
Spec info
komplementär transistor (par) MJE15031
Typ av transistor
NPN
Vcbo
150V
Vebo
5V