TC1014-2-85VCT, 2.85V, 50mA, SOT-23-5, SOT-23-5, 2.7...6V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
8.65kr
5-49
6.87kr
50-99
5.80kr
100+
5.24kr
Antal i lager: 96
TC1014-2-85VCT, 2.85V, 50mA, SOT-23-5, SOT-23-5, 2.7...6V. Utspänning: 2.85V. Utström: 50mA. Hölje: SOT-23-5. Hölje (enligt datablad): SOT-23-5. VCC: 2.7...6V. Antal terminaler: 5. Bortfallsspänning: 85V. Driftstemperatur: -40...+125°C. Fast/justerbar: Fast utspänning. Funktion: CMOS Low Dropout Regulator med avstängning. Lågt snitt?: ja. Matningsspänning: 6.5V. Max utspänning: 2.921V. Minsta utspänning: 2.778V. Montering/installation: ytmonterad komponent (SMD). Märkning på höljet: A8. ON/OFF: 1. Obs: 2,85V positiv spänningsregulator. RoHS: ja. Spec info: VIN = VOUT +10%. Tolerans: 0.5 %. Utgångspolaritet: Positiv. Vin ingångsspänning (max): 6V. Vin ingångsspänning (min): 2.97V. Originalprodukt från tillverkaren: Microchip. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
TC1014-2-85VCT
25 parametrar
Utspänning
2.85V
Utström
50mA
Hölje
SOT-23-5
Hölje (enligt datablad)
SOT-23-5
VCC
2.7...6V
Antal terminaler
5
Bortfallsspänning
85V
Driftstemperatur
-40...+125°C
Fast/justerbar
Fast utspänning
Funktion
CMOS Low Dropout Regulator med avstängning
Lågt snitt?
ja
Matningsspänning
6.5V
Max utspänning
2.921V
Minsta utspänning
2.778V
Montering/installation
ytmonterad komponent (SMD)
Märkning på höljet
A8
ON/OFF
1
Obs
2,85V positiv spänningsregulator
RoHS
ja
Spec info
VIN = VOUT +10%
Tolerans
0.5 %
Utgångspolaritet
Positiv
Vin ingångsspänning (max)
6V
Vin ingångsspänning (min)
2.97V