MBR10100, TO-220, 10A, 150A, TO-220AC, 10A, TO-220A-2P, 100V
Kvantitet
Enhetspris
1-4
10.87kr
5-24
9.22kr
25-49
8.08kr
50-99
7.36kr
100+
6.26kr
Ekvivalens tillgänglig
Antal i lager: 180
MBR10100, TO-220, 10A, 150A, TO-220AC, 10A, TO-220A-2P, 100V. Hölje: TO-220. Framåtström (AV): 10A. IFSM: 150A. Kapsling (JEDEC-standard): TO-220AC. Framåtström [A]: 10A. Hölje (enligt datablad): TO-220A-2P. VRRM: 100V. Antal terminaler: 2. Driftstemperatur: -55...+150°C. Framspänning Vf (min): 0.71V. Funktion: Schottky likriktardiod. Halvledarmaterial: Sb. Ifsm [A]: 150A. Komponentfamilj: Schottky likriktardiod. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Läckström vid stängning Ir [A]: 100uA..5mA. MRT (max): 6mA. MRT (min): 0.1mA. Max temperatur: +175°C.. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Omkopplingshastighet (regenereringstid) tr [sek.]: -. RoHS: ja. Schottky diod?: schottky. Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]: 100V. Tröskelspänning Vf (max): 0.85V. [V]: 0.8V @ 10A. Originalprodukt från tillverkaren: Taiwan Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
MBR10100
26 parametrar
Hölje
TO-220
Framåtström (AV)
10A
IFSM
150A
Kapsling (JEDEC-standard)
TO-220AC
Framåtström [A]
10A
Hölje (enligt datablad)
TO-220A-2P
VRRM
100V
Antal terminaler
2
Driftstemperatur
-55...+150°C
Framspänning Vf (min)
0.71V
Funktion
Schottky likriktardiod
Halvledarmaterial
Sb
Ifsm [A]
150A
Komponentfamilj
Schottky likriktardiod
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Läckström vid stängning Ir [A]
100uA..5mA
MRT (max)
6mA
MRT (min)
0.1mA
Max temperatur
+175°C.
Montering/installation
RoHS
ja
Schottky diod?
schottky
Slutspänning (repetitiv) Vrrm [V]
100V
Tröskelspänning Vf (max)
0.85V
[V]
0.8V @ 10A