LM2940CT-15, TO-220, 1A, TO-220
Kvantitet
Enhetspris
1-4
20.55kr
5-49
16.99kr
50-99
100+
Antal i lager: 59
LM2940CT-15, TO-220, 1A, TO-220. Hölje: TO-220. Utström: 1A. Kapsling (JEDEC-standard): -. Hölje (enligt datablad): TO-220. Antal terminaler: 3. Komponentfamilj: spänningsregulator. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Max temperatur: +125°C.. Max utspänning: 15V. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Obs: Z-IC. RoHS: ja. Tolerans: 5%. Typ av kretsar: regulator för lågt avfallsspänning, fast utgång. Utgångspolaritet: Positiv. [A]: 1A. [V]: 0.5V. Originalprodukt från tillverkaren: National Semiconductor. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
LM2940CT-15
17 parametrar
Hölje
TO-220
Utström
1A
Hölje (enligt datablad)
TO-220
Antal terminaler
3
Komponentfamilj
spänningsregulator
Konfiguration
Genomgående hålmontering på kretskort
Max temperatur
+125°C.
Max utspänning
15V
Montering/installation
Obs
Z-IC
RoHS
ja
Tolerans
5%
Typ av kretsar
regulator för lågt avfallsspänning, fast utgång
Utgångspolaritet
Positiv
[A]
1A
[V]
0.5V