1-5KE82CA
1-5KE82CA
1-4
5.47kr
5-24
4.15kr
25-49
3.69kr
50+
3.22kr
Antal i lager: 257
1-5KE82CA. Antal per fodral: 2. Antal terminaler: 2. Antal terminaler: 2. Dielektrisk struktur: dubbelriktad. Driftstemperatur: -50...+175°C. Framspänning Vf (min): 3.5V. Funktion: skydd mot överspänning. Fördelningsspänning: 82V. Halvledarmaterial: kisel. Hölje (enligt datablad): DO-201 ( 5.4x7.5mm ). Hölje: DO-201. IFSM: 200A. Konfiguration: Genomgående hålmontering på kretskort. Läckström vid stängning Ir [A] @ Uz [V]: 5uA @ 70.1V. Max temperatur: +175°C.. Maximal förlust (puls) Pp [W] @ t[msec.]: 1500 W @ 1ms. Montering/installation: Genomgående hålmontering på kretskort. Pd (effektförlust, max): 1500W. RoHS: ja. Stäng riktningshållspänning [V]: 70.1V. Tolerans: 5%. Transient suppressor typ: dubbelriktad. Tröskelspänning Vf (max): 5V. Ubr [V] @ Ibr [A]: 86.1V @ 1mA. VRRM: 82V. Originalprodukt från tillverkaren: Semikron. Antal i lager uppdaterad den 11/05/2026, 10:49
Teknisk dokumentation (PDF)
1-5KE82CA
26 parametrar
Antal per fodral
Dielektrisk struktur
dubbelriktad
Driftstemperatur
-50...+175°C
Framspänning Vf (min)
3.5V
Fördelningsspänning
82V
Halvledarmaterial
kisel
Hölje (enligt datablad)
DO-201 ( 5.4x7.5mm )
IFSM
200A
Läckström vid stängning Ir [A] @ Uz [V]
5uA @ 70.1V
Max temperatur
+175°C.
Maximal förlust (puls) Pp [W] @ t[msec.]
1500 W @ 1ms
Pd (effektförlust, max)
1500W
Stäng riktningshållspänning [V]
70.1V
Tolerans
5%
Transient suppressor typ
dubbelriktad
Tröskelspänning Vf (max)
5V
Ubr [V] @ Ibr [A]
86.1V @ 1mA
VRRM
82V